Brice RD over Ir-70
Poor Condition59 years old5,209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Franklin |
| Location | 1.19 Mi E Of I-270 |
| Carries | Brice RD |
| Crosses | Ir-70 |
| Coordinates | 39.93237, -82.83079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 296.9 ft (90.5 m) |
| Max Span | 98.4 ft (30 m) |
| Deck Width | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Area | 2651.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,209 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2505738 |