Co. RD 88 over Little Bear Cr. Dam Spw
Good Condition52 years old205 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Franklin |
| Location | Little Bear CR Dam |
| Carries | Co. RD 88 |
| Crosses | Little Bear Cr. Dam Spw |
| Coordinates | 34.45167, -87.97528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 687.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 67 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000883039900 |