CR 46 Price Store over Branch
Fair Condition113 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Choctaw |
| Location | 1.0 Mi N Int Al 10 * 200 |
| Carries | CR 46 Price Store |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 32.25427, -88.40446 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 43.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1913 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1996) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000078 |