State Route 96 over Aikens Creek
Good Condition66 years old560 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Humboldt |
| Location | 01-hum-096-28.07 |
| Carries | State Route 96 |
| Crosses | Aikens Creek |
| Coordinates | 41.22903, -123.65929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 140.4 ft (42.8 m) |
| Max Span | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 385.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (1997) |
| Truck Traffic | 24% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 04 0059 |