Lakeshore Drive over Doney Creek
Fair Condition99 years old2,178 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.8 Mi SW Antlr Uc On I-5 |
| Carries | Lakeshore Drive |
| Crosses | Doney Creek |
| Coordinates | 40.88172, -122.38845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 499.0 ft (152.1 m) |
| Max Span | 182.1 ft (55.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 1171.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,178 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0052 |