Road over Jones Branch
Fair Condition66 years old1,016 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Henry |
| Location | Rc Br. Culvt.on Woods RD |
| Carries | Road |
| Crosses | Jones Branch |
| Coordinates | 31.33208, -85.35441 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 101.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,016 (2019) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006861 |