Cascade BLVD over Moody Creek
Fair Condition108 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.1 Mi N SR 151 |
| Carries | Cascade BLVD |
| Crosses | Moody Creek |
| Coordinates | 40.68175, -122.34933 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 91.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1918 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0060 |