Moine Road over Slate Creek
Fair Condition99 years old52 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.1 Mi E Slate Creek RD |
| Carries | Moine Road |
| Crosses | Slate Creek |
| Coordinates | 40.97483, -122.43331 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 183.1 ft (55.8 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 457.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 52 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0062 |