17 TH ST over Town Creek
Fair Condition96 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Walker |
| Location | 17th ST * 1st AVE |
| Carries | 17 TH ST |
| Crosses | Town Creek |
| Coordinates | 33.83480, -87.27640 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 103.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000757 |