Main Street over Castle Creek
Fair Condition108 years old452 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.2 Mi S Castle CR RD I-5 |
| Carries | Main Street |
| Crosses | Castle Creek |
| Coordinates | 41.14479, -122.31701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 121.1 ft (36.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 335.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1918 (reconstructed 1931) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 452 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0077 |