Westside Road over A.c.i.d. Canal
Good Condition64 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.2 Mi N Branstetter Lane |
| Carries | Westside Road |
| Crosses | A.c.i.d. Canal |
| Coordinates | 40.53799, -122.38540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 77.1 ft (23.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 253.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2008) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0078 |