Dean Rd. over Vermilion River Dean
Fair Condition126 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lorain |
| Location | 1.0mi.north Of SR |
| Carries | Dean Rd. |
| Crosses | Vermilion River Dean |
| Coordinates | 41.34881, -82.34475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 175.9 ft (53.6 m) |
| Max Span | 170.9 ft (52.1 m) |
| Deck Width | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Area | 305.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 4734734 |