Deschutes RD over Up Rr Amtrak Barney ST
Fair Condition60 years old4,530 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.35 Mi N/e SR 273 |
| Carries | Deschutes RD |
| Crosses | Up Rr Amtrak Barney ST |
| Coordinates | 40.43888, -122.28477 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 205.1 ft (62.5 m) |
| Max Span | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 568.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,530 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0079 |