Main ST over Cottonwood Creek
Fair Condition23 years old2,359 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | Tehama-shasta Co Line |
| Carries | Main ST |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 40.37388, -122.28380 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1176.2 ft (358.5 m) |
| Max Span | 141.1 ft (43 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 4624.6 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,359 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0081 |