County Road No97 over Hardridge Creek
Fair Condition66 years old726 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Henry |
| Location | Rc Bridge On Fas Rt21 |
| Carries | County Road No97 |
| Crosses | Hardridge Creek |
| Coordinates | 31.63928, -85.11176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 389.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 726 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006863 |