Churn Creek RD over Churn Creek
Fair Condition74 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.75 Mi W Airport RD |
| Carries | Churn Creek RD |
| Crosses | Churn Creek |
| Coordinates | 40.48025, -122.30690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 515.1 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1966) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2014) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0086 |