Old Oregon Trail over West Fork Stillwater Crk
Fair Condition50 years old2,458 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.3 Mi E Oasis & Akrich |
| Carries | Old Oregon Trail |
| Crosses | West Fork Stillwater Crk |
| Coordinates | 40.65502, -122.33237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 99.1 ft (30.2 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 262.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,458 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0088 |