Jack Rabit Flat RD over Burney Creek
Fair Condition37 years old23 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.1 Mi S SH 299 |
| Carries | Jack Rabit Flat RD |
| Crosses | Burney Creek |
| Coordinates | 40.87111, -121.68243 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 74.1 ft (22.6 m) |
| Max Span | 70.9 ft (21.6 m) |
| Deck Width | 14.4 ft (4.4 m) |
| Deck Area | 99.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0092 |