Rock Creek RD over Bailey Creek
Fair Condition96 years old42 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 0.7 Mi S Of SR 44 |
| Carries | Rock Creek RD |
| Crosses | Bailey Creek |
| Coordinates | 40.51046, -121.72774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 94.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0093 |