Old 44 Drive over Clough Creek
Good Condition28 years old980 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 1 Mi E Of Oregon Trail |
| Carries | Old 44 Drive |
| Crosses | Clough Creek |
| Coordinates | 40.56064, -122.28383 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 170.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 980 (2012) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0095 |