High Level Bridge over Maumee River Rrs&streets
Fair Condition95 years old21,253 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | 0.2 Mile East Of Summit |
| Carries | High Level Bridge |
| Crosses | Maumee River Rrs&streets |
| Coordinates | 41.64189, -83.53998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Suspension |
| Total Length | 3217.8 ft (980.8 m) |
| Max Span | 785.1 ft (239.3 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 20302.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,253 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800303 |