SR 2 over Norfolk Southern Railway
Fair Condition26 years old12,309 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | 1/4 Mi W. Of Stadium Road |
| Carries | SR 2 |
| Crosses | Norfolk Southern Railway |
| Coordinates | 41.63807, -83.41434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 378.0 ft (115.2 m) |
| Max Span | 153.9 ft (46.9 m) |
| Deck Width | 83.3 ft (25.4 m) |
| Deck Area | 2926.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,309 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800389 |