SR 2 over Ir 280
Fair Condition70 years old28,097 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | Jct Ir 280 And SR 2 |
| Carries | SR 2 |
| Crosses | Ir 280 |
| Coordinates | 41.63659, -83.49151 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 770.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,097 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800397 |