Oh Tpk Ramp over US 20
Fair Condition72 years old4,639 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Lucas |
| Location | 0.2mi East Of Exit 59 |
| Carries | Oh Tpk Ramp |
| Crosses | US 20 |
| Coordinates | 41.58995, -83.66475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 511.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,639 (2019) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4800907 |