Victor Avenue over Churn Creek
Fair Condition42 years old10,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | South Of Hartnell AVE |
| Carries | Victor Avenue |
| Crosses | Churn Creek |
| Coordinates | 40.56043, -122.33903 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 162.4 ft (49.5 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 589.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,000 (2012) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0386 |