Alcony-conover over Leatherwood Ditch
Poor Condition61 years old222 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.29 N Of Cr197 |
| Carries | Alcony-conover |
| Crosses | Leatherwood Ditch |
| Coordinates | 40.17500, -84.04333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 186.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 222 (2014) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531748 |