CR 33 Eldean Rd. over Great Miami River
Good Condition11 years old4,487 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.15 Mi. E 0f Cr25-a |
| Carries | CR 33 Eldean Rd. |
| Crosses | Great Miami River |
| Coordinates | 40.07819, -84.21702 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.1 ft (80.2 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1074.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,487 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5531977 |