Gas Pt RD over No Name Ditch
Good Condition4 years old5,104 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Shasta |
| Location | 1.9 Ml West Of I-5 |
| Carries | Gas Pt RD |
| Crosses | No Name Ditch |
| Coordinates | 40.38918, -122.32091 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 55.4 ft (16.9 m) |
| Deck Area | 138.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,104 (2012) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 06C0397 |