Tr 136 Barnhart RD over Peters Creek
Good Condition25 years old2,522 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.28 Mi. S. Of Sr718 |
| Carries | Tr 136 Barnhart RD |
| Crosses | Peters Creek |
| Coordinates | 40.02667, -84.24000 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 45.9 ft (14 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 137.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,522 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5534593 |