State Route 299 over Pit River Overflow
Fair Condition101 years old1,800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Lassen |
| Location | 02-las-299-12.82 |
| Carries | State Route 299 |
| Crosses | Pit River Overflow |
| Coordinates | 41.10932, -121.16356 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 210.6 ft (64.2 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 853.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,800 (2009) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 07 0003 |