Tr224 Ginghamsburg over Jackson Joint Ditch
Good Condition13 years old1,023 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.72 Mi E. Of Cr25a |
| Carries | Tr224 Ginghamsburg |
| Crosses | Jackson Joint Ditch |
| Coordinates | 39.92927, -84.18594 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 66.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,023 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536553 |