CR 241 Bellfontain over Branch Mud Creek
Good Condition25 years old1,051 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Miami |
| Location | 0.63 N. Of Cr177 |
| Carries | CR 241 Bellfontain |
| Crosses | Branch Mud Creek |
| Coordinates | 39.88833, -84.05833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 74.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,051 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5536820 |