Cr23 over Big Walnut Creek
Poor Condition45 years old402 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 1.1 Mi E Int Cr23 & Sr61 |
| Carries | Cr23 |
| Crosses | Big Walnut Creek |
| Coordinates | 40.48009, -82.79952 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 78.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 402 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930324 |