Cr201 over Trib. Of Dry Creek
Good Condition11 years old330 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 1.9 Mi. E Of Int. Ofsr314 |
| Carries | Cr201 |
| Crosses | Trib. Of Dry Creek |
| Coordinates | 40.34973, -82.65724 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 99.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 330 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930392 |