Tr29 over Cedar Fork Creek
Fair Condition126 years old92 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .3 Mi.e.int.tr235 & Tr29 |
| Carries | Tr29 |
| Crosses | Cedar Fork Creek |
| Coordinates | 40.63713, -82.66737 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 89.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 92 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5930774 |