Interstate 5 SB over Truckee Creek
Good Condition61 years old14,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-005-r14.85 |
| Carries | Interstate 5 SB |
| Crosses | Truckee Creek |
| Coordinates | 40.01330, -122.20809 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 65.3 ft (19.9 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 248.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,500 (2015) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0020L |