CR #3 over Chaney Creek
Fair Condition66 years old300 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dallas |
| Location | 0.8 Mi W Of CR 11 |
| Carries | CR #3 |
| Crosses | Chaney Creek |
| Coordinates | 32.35396, -87.29006 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 293.0 ft (89.3 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 643.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2012) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006918 |