Tr231 over North Branch Kokosing
Fair Condition53 years old26 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | N.of Int.cr22 & Tr231 |
| Carries | Tr231 |
| Crosses | North Branch Kokosing |
| Coordinates | 40.55833, -82.68500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 97.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2005) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5931746 |