State Route 36 over Sacramento River
Fair Condition88 years old21,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-036-41.40-rbl |
| Carries | State Route 36 |
| Crosses | Sacramento River |
| Coordinates | 40.17737, -122.23237 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 819.9 ft (249.9 m) |
| Max Span | 143.0 ft (43.6 m) |
| Deck Width | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Area | 6047.6 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,500 (2015) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0023 |