Interstate 5 SB over South Fork Blue Tent Crk
Good Condition63 years old19,500 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Tehama |
| Location | 02-teh-005-31.75 |
| Carries | Interstate 5 SB |
| Crosses | South Fork Blue Tent Crk |
| Coordinates | 40.22916, -122.25481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 171.3 ft (52.2 m) |
| Max Span | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Width | 41.7 ft (12.7 m) |
| Deck Area | 662.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,500 (2015) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 08 0026L |