Tr 80 over Cedar Fork
Good Condition46 years old329 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | .3 Mi. North Int. CR 97 |
| Carries | Tr 80 |
| Crosses | Cedar Fork |
| Coordinates | 40.60514, -82.64286 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 83.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 329 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5932947 |