Tr 44/43 over Clear Fork Reservoir
Good Condition22 years old625 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | Morrow/richland Co Line |
| Carries | Tr 44/43 |
| Crosses | Clear Fork Reservoir |
| Coordinates | 40.70833, -82.65667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 204.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 625 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5934281 |