C0146 over Whetstone Creek
Good Condition10 years old230 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Morrow |
| Location | 0.40 Mi. N. Of Co. Line |
| Carries | C0146 |
| Crosses | Whetstone Creek |
| Coordinates | 40.42500, -83.00972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 133.9 ft (40.8 m) |
| Max Span | 131.2 ft (40 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 371.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2011) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5934761 |