EB SR 16 over EB SR 16 Over Caprail Rr
Good Condition29 years old4,025 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .26 Mi E Of Lic Co Line |
| Carries | EB SR 16 |
| Crosses | EB SR 16 Over Caprail Rr |
| Coordinates | 40.09441, -82.18869 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.5 ft (61.1 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Area | 837.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,025 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000045 |