SR 16 over Over Grahams Creek
Fair Condition75 years old7,843 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 1 Mi W Of Cos Co Line |
| Carries | SR 16 |
| Crosses | Over Grahams Creek |
| Coordinates | 40.15476, -81.97449 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 300.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,843 (2015) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000150 |