US 22 & US 40 over Over Georges Run & Csx R
Good Condition90 years old8,037 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 1 M E Of Jct I-70 |
| Carries | US 22 & US 40 |
| Crosses | Over Georges Run & Csx R |
| Coordinates | 39.97791, -81.81413 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 272.0 ft (82.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 986.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1936 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,037 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6000843 |