US 40 over Over Br Timber Run
Fair Condition85 years old6,404 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 1.7 M W Of Jct I-70 |
| Carries | US 40 |
| Crosses | Over Br Timber Run |
| Coordinates | 39.95494, -82.07709 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 187.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,404 (2015) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001084 |