SR 60 over Over Salt Creek
Fair Condition94 years old8,425 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 4.5 M N Of Jct SR 376 |
| Carries | SR 60 |
| Crosses | Over Salt Creek |
| Coordinates | 39.86646, -81.90037 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 164.0 ft (50 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 455 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1932 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,425 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001653 |