SR 60 over Over Flat Run
Good Condition61 years old10,011 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | .6 M S Of Jct SR 555 |
| Carries | SR 60 |
| Crosses | Over Flat Run |
| Coordinates | 39.90199, -82.00051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Area | 746.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,011 (2015) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6001777 |