SR 60 over Over Joes Run
Good Condition28 years old9,529 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Muskingum |
| Location | 3.6 M. N. Of I-70 |
| Carries | SR 60 |
| Crosses | Over Joes Run |
| Coordinates | 39.99193, -82.02669 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 59.4 ft (18.1 m) |
| Max Span | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Width | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Area | 418.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,529 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6002056 |